Використані маски вже на безлюдних островах: пластикове забруднення стало новою проблемою пандемії коронавірусу

У різних куточках світу через карантин на тлі пандемії коронавірусу на вулицях людей небагато. Чого не скажеш про використані рукавички, серветки і пляшки з-під дезінфікувальних засобів, що розкидані по парках, тротуарах і дорогах. Ця проблема виникає у низці великих та не дуже міст.

Більше того, це сміття з’явилося навіть на безлюдних островах Соко, що неподалік Гонконгу. Екоактивісти з природоохоронної групи OceansAsia під час останніх візитів знайшли на узбережжі цих невеликих безлюдних островів понад 100 використаних масок для обличчя. За їхніми словами, раніше вони ніколи не помічали такої кількості масок у такому місці.

Вплив на дику природу

Безумовно, рукавички, маски та інші засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) мають важливе значення в боротьбі з поширенням коронавірусної інфекції і широко використовуються людьми. Саме в цьому і проблема. Їх занадто багато. І вони не завжди утилізуються належним чином, на що є різні причини.

Погане функціонування системи поводження з відходами, коли навіть ті рукавички і маски, що люди викинули у смітник, можуть у підсумку опинитися в навколишньому середовищі. Або той факт, що вони дуже легкі, і легко губляться або здуваються вітром. Зрештою, причин багато, а результат один – усі вони опиняються у дикій природі і найбільшу небезпеку несуть для морської флори та фауни.

Коли пластик перебуває довго у воді, на ньому починають розмножуватися водорості і бактерії. Все це пластиково-гумове сміття сприймається морськими тваринами як їжа.

Проблема з утилізацією

Але навіть з тими засобами індивідуального захисту, що не загубилися на вулицях і дісталися до пунктів утилізації, важко мати справу. Наприклад, згідно з європейськими правилами, роздрібні торговці і виробники платять за збір і обробку пластикової упаковки. Але через те, що рукавички не вважаються упаковкою, їх не можна викидати в побутові сміттєві баки, пояснює Джоан Марк Саймон, виконавчий директор організації екологічного спрямування Zero Waste Europe.

Навіть рукавички з латексної гуми, натурального продукту, не завжди є екологічно чистим виробом через хімічні добавки, що використовуються для їх виробництва. І деякі з них можуть завдати шкоди довкіллю, коли вони розкладаються. Проблем додає також і те, що переважна більшість захисних засобів в основному не підлягають вторинній переробці або не повторному використанню.

Що ж робити?

Є декілька засобів. Наприклад, скоротити використання засобів індивідуального захисту там, де в цьому немає необхідності. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) наголошує, що регулярне миття рук забезпечує більший захист від зараження COVID-19, ніж використання рукавичок в громадських місцях. Також, можна використовувати маски на тканинній основі, які можна повторно використовувати після прання. Потрібно виробляти більше багаторазових ЗІЗ і проводити наукові дослідження у цьому напрямку.

Перші кроки, до речі, вже робляться. Наприклад, у США автовиробник Ford почав виробництво багаторазових медичних халатів з матеріалів подушок безпеки, які можна прати до 50 разів. Тим часом в Університеті Небраски проводяться тести, чи буде ультрафіолетове світло знезаражувати і продовжувати термін служби медичних масок, а отже, скорочувати відходи. Хай там що, але країни не повинні вибирати між захистом довкілля і захистом здоров'я населення, як це відбувається зараз. За словами Саймона, у майбутньому ми маємо бути впевненими, що готові боротися з такими пандеміями більш екологічними засобами. І що боротьба за здоров’я населення не відбуватиметься за рахунок екології. І навпаки.

Нагадаємо, спалах нового коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву коронавірусній хворобі з Китаю – COVID-19. У самому Китаї її раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає – пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

В Україні 3 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування COVID-19. Зараження виявили у чоловіка, який повернувся з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. У Чернівецькій області 16 березня лабораторно підтвердилися ще два випадки зараження новим коронавірусом і ця цифра продовжила зростання. Водночас перший хворий із Чернівців успішно вилікувався та був виписаний з лікарні. 

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

уникати контактів з тваринами;
не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
регулярно та ретельно мити руки.

Приєднуйтеся до ТСН.ua у Telegram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *