Вчені дослідили кажанів і склали генеалогічне дерево коронавірусів: це допоможе у боротьбі з COVID-19

Дослідники французького Університету де Реюньйон Леа Жоффрін і Каміль Лебарбеншон виявили, що у різних груп кажанів роду і в деяких випадках на рівні сім'ї були власні унікальні штами коронавірусу. Це показало, що кажани і коронавіруси розвивалися разом протягом мільйонів років.

Про це йдеться на Eurek Alert.

Для дослідження різноманітного сімейства вірусів, серед яких є коронавірус, що стоїть за COVID-19, вчені порівняли 36 видів кажанів із західної частини Індійського океану і прилеглих районів Африки. Дослідження проходило під керівництвом вчених Університету де Реюньйон Леа Жоффріна і Каміля Лебарбеншона, які провели генетичний аналіз в лабораторії на острові Реюньйон.

“Ми виявили, що існує глибока еволюційна історія між кажанами і коронавірусами. Розвиток кращого розуміння того, як розвивалися коронавіруси, може допомогти нам побудувати програми громадської охорони здоров'я в майбутньому”, – говорить польовий біолог MacArthur із Чиказького польового музею Стів Гудман.

Гудман та його колеги взяли мазок і в деяких випадках зразки крові у понад тисячі кажанів. Вісім відсотків відібраних ними кажанів носили коронавірус.

“Це дуже приблизна оцінка частки заражених кажанів. З'являється все більше даних про сезонні коливання циркуляції цих вірусів у кажанів, що дозволяє припустити, що це число може значно варіюватися в залежності від пори року”, – говорить Каміль Лебарбеншон. 

Дослідники провели генетичний аналіз коронавірусів, що у цих кажанах. Вони змогли побудувати гігантське генеалогічне дерево коронавірусів. Це родинне дерево показує, як різні види коронавірусів пов'язані один з одним.

“Ми виявили, що здебільшого у кожного з різних родів сімейств кажанів були власні штами. Виходячи з еволюційної історії різних груп кажанів, стає ясно, що існує глибоке співіснування між кажанами (на рівні роду і сім'ї) і пов'язаними з ними коронавірусами”, – сказав Гудман.

Наприклад, плодові кажани сімейства Pteropodidae з різних континентів і островів утворили кластер на своєму дереві і генетично відрізнялися від штамів коронавірусів інших груп кажанів, виявлених в тих же географічних зонах.

Команда виявила, що в окремих випадках кажани різних сімейств, родів і видів, які живуть в одних і тих же печерах і мають близько розташовані денні місця для ночівлі, мали один і той же штам коронавірусу. Але в цьому дослідженні передача між видами є винятком, а не правилом.

Коронавіруси, що переносяться кажанами, відрізняються від тих, що лежать в основі COVID-19, але, дізнавшись про коронавірус у кажанів в цілому, вчені зможуть краще зрозуміти вірус, що впливає на людство сьогодні.

Гудман також зазначає, що, незважаючи на той факт, що кажани переносять коронавіруси, ми не повинні шкодити їм заради порятунку.

“Існує безліч доказів того, що кажани важливі для функціонування екосистеми – у запиленні квітів, споживанні комах, особливо комах, відповідальних за передачу різних хвороб людини. Благо, яке вони приносять нам, переважує будь-які потенційні негативи”, – говорить вчений.

Нагадаємо, науковці Глобальної програми охорони здоров'я Смітсонівського інституту виявили шість нових коронавірусів у кажанів у М’янмі. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *