Учені змогли передбачити сліпоту через глаукому за півтора року до її появи: допоміг штучний інтелект

Дослідники розробили швидкий тест з використанням штучного інтелекту, щоб визначити пацієнтів з глаукомою, що схильні до ризику швидкого розвитку сліпоти. 

Про це пише Science Times.

Загибель клітин сітківки в задній частині ока викликає глаукому. Це провідна світова причина незворотної сліпоти, від якої страждають більше 60 мільйонів людей. За прогнозами експертів, до 2040 року їх число подвоїться з віком населення Землі.

Новий тест може виявити прогресування глаукоми на 18 місяців раніше, ніж поточний метод золотого стандарту.

“Ми розробили швидкий, автоматизований і високочутливий спосіб визначення осіб з глаукомою, схильних до ризику швидкого розвитку сліпоти”, – каже професор Франческа Кордейру, провідний науковий співробітник Інституту офтальмології Каліфорнійського університету в Лондоні. 

Тест включає введення флуоресцентного барвника в кровотік, який буде прикріплюватися до клітин сітківки і висвітлювати ті, які знаходяться в процесі апоптозу або в формі запрограмованої загибелі клітин. При огляді очей пошкоджені клітини виглядають яскраво-білими. Чим більше буде виявлено пошкоджених клітин, тим ближчим до сліпоти вважається пацієнт.

У клінічному випробуванні із використанням штучного інтелекту брали участь 20 учасників з глаукомою і 40 здорових контрольних суб'єктів. Учасники пройшли повторне обстеження через 18 місяців після основного випробувального періоду, щоб перевірити, чи не погіршився їх стан здоров'я очей. Було виявлено, що у кожного пацієнта спостерігався розвиток глаукоми у подальшому.

Це означає, що дослідники правильно пророкують глаукоматозне пошкодження на 18 місяців раніше порівняно з технологією візуалізації сітківки ока золотого стандарту, що вже існує.

Професор Кордейро сказав, що результати дослідження дуже перспективні, оскільки вони показують, що новий тест можна використовувати в якості біомаркера в поєднанні з алгоритмом AI. Біомаркери є індикаторами захворювання або стану або ступеня тяжкості, які терміново необхідні для глаукоми, щоб прискорити випробування, оскільки вона прогресує повільно і можуть знадобитися роки для зміни симптомів.

Доктор Едуардо Нормандії з лондонського Імперського коледжу і клініки західних очей Imperial College Healthcare NHS Trust додав, що виявлення глаукоми на ранній стадії і прогнозування її прогресування може допомогти людям зберегти зір. Це тому, що лікування, що надається на ранній стадії, є найбільш успішним.

Дослідники також застосовують тест для швидкого виявлення пошкодження клітин, викликаного багатьма захворюваннями, крім глаукоми, зокрема, таким як нейродегенеративний стан, які включають втрату нервових клітин при розсіяному склерозі, деменції тощо. 

Агентство з регулювання лікарських засобів і виробів медичного призначення Великої Британії і Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США нещодавно схвалили технологію, підтримувану AI, як дослідницької кінцевої точки для тестування нового препарату від глаукоми в клінічних випробуваннях.

Вони також сподіваються використовувати цю технологію у людей із захворюваннями легенів і сподіваються, що вона може допомогти оцінити людей з утрудненим диханням, викликаних COVID-19, до кінця року.

Нагадаємо, простий “тест на нюх” може допомогти лікарям діагностувати і визначати лікування пацієнтів, які перебувають у вегетативному стані або перебувають мінімальній свідомості після травм головного мозку. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *