"Суперімунітет" кажанів до вірусів може пояснити, як кажани переносять коронавіруси

Дослідницька група з Університету Саскачевану (США) виявила, як кажани можуть переносити коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому (MERS) і при цьому не хворіти ним. 

Про це пише Science Alert.

Коронавіруси, такі як MERS, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) і новий COVID19, який викликає вірус SARS-CoV-2, виникли у кажанів. Хоча ці віруси можуть викликати серйозні і часто смертельні захворювання у людей, з причин, які раніше не були добре зрозумілі, кажанів вони не зачіпають. 

“Кажани не позбавляються від вірусу і, тим не менш, не хворіють. Ми хотіли зрозуміти, чому вірус MERS не відключає імунні реакції кажанів, як це відбувається з людьми”, – сказав мікробіолог USask Вікрам Місра.

У дослідженні, опублікованому в Scientific Reports, команда вперше продемонструвала, що клітини коричневого кажана, що поїдає комах, можуть постійно заражатися коронавірусом MERS протягом декількох місяців завдяки важливим адаптаціям, як кажана, так і вірусу, що працюють разом.

“Замість того, щоб вбивати клітини кажана, як вірус робить це з людськими клітинами, коронавірус MERS вступає в довгострокові відносини з господарем, підтримувані унікальною “супер” імунною системою кажана”, – сказав автор статті сказав Місра. 

За словами дослідників, SARS-CoV-2 працює у такий ж спосіб. Спричинити ж поширення кажанами вірусу могли стреси, інші захворювання, втрата середовища проживання.

“Коли кажан перебуває у стресовому стані для своєї імунної системи, вона порушує баланс імунної системи і вірусу і дозволяє вірусу розмножуватися”, – сказав він.

Дослідження було проведено групою дослідників з Західного коледжу ветеринарної медицини USask і VIDO-InterVac, Міжнародної організації з вакцин та інфекційних захворювань USask – Міжнародного центру вакцин (VIDO-InterVac), одного з найбільших в світі дослідницьких центрів рівня 3.

“Ми бачимо, що коронавірус MERS може дуже швидко адаптуватися до певної ніші, і хоча ми не до кінця розуміємо, що відбувається, це демонструє, як коронавіруси можуть так легко стрибати від виду до виду”, – сказав учений VIDO-InterVac.

Даррен Фальзарано, який був одним з керівників дослідження кажанів, розробив перше потенційне лікування для MERS-CoV і зараз керує розробкою вакцини проти COVID-19.

Коронавіруси швидко пристосовуються до видів, які вони заражають, але мало відомо про молекулярні взаємодії цих вірусів з їхніми природними господарями кажанів. Дослідження, проведене в США в 2017 році, показало, що коронавіруси кажанів можуть зберігатися в природному організмі кажанів протягом як мінімум чотирьох місяців сплячки.

За впливу івірусу MERS клітини кажана адаптуються за рахунок підтримки природної противірусної відповіді – функції, яка відключається у інших видів, включаючи людей. Одночасно вірус MERS також адаптується до клітин-господарів кажанів, дуже швидко мутуючи один специфічний ген, сказав він.

Працюючи разом, ці адаптації призводять до того, що вірус залишається довголітнім в кажана, але стає нешкідливим, поки щось – наприклад, хвороба або інші стресори – не порушує рівновагу.

Нагадаємо, науковці Глобальної програми охорони здоров'я Смітсонівського інституту виявили шість нових коронавірусів у кажанів у М’янмі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *