Руйнівні повені можуть почастішати в 14 разів: дослідники змоделювали ситуацію з кліматом у Європі

Катастрофічні повені, які останнім часом лютують у Європі, до 20100 року можуть почастішати в 14 разів внаслідок глобального потепління.

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі Geophysical Research Letters. Вчені оцінили зміну повільних штормів за сценарієм, коли викиди вуглецю не скорочуються і продовжують зростати.

Комп’ютерні моделі з високою роздільною здатністю (2 км. – Ред.) допустили найгірший сценарій, згідно з яким шторми, що повільно рухаються, можуть стати в 14 разів більш поширеними на суші до кінця століття. Чим повільніше рухається шторм, тим більше дощу він викликає на невеликій ділянці і тим більший ризик серйозних повеней.

Більш екстремальні зливи стали наслідком підвищення температури повітря, спричиненого кліматичною кризою, через що атмосфера може утримувати більше вологи.

Прогнозовані в новому дослідженні шторми пересуваються навіть повільніше, ніж ті, що накрили Німеччину, Нідерланди та інші країни за минулий тиждень, а отже, призведуть до ще більш екстремальних опадів та повеней. “Моделювання дає уявлення про те, що може статися ще гірше”, – сказав дослідник Абдулла Кахраман з університету Ньюкасла у Британії.

Вчені вважають, що швидке потепління Арктики може бути основною причиною зміни погодних систем через уповільнення сильних вітрів. Це явище вже пов'язують з руйнівною спекою в Росії й повенями в Пакистані. Дослідження показало, що найбільше збільшення кількості штормів над сушею було влітку.

“Це дослідження свідчить про те, що зміни до екстремальних штормів будуть значними та спричинять збільшення частоти руйнівних паводків у всій Європі. Це, поряд із поточними повенями в Європі, є сигналом до пробудження, який нам потрібен для створення вдосконалених систем попередження та управління в надзвичайних ситуаціях”, – закликала професорка Хейлі Фаулер з університету Ньюкасла.

Нагадаємо, станом на 22 липня у Німеччині число загиблих у результаті масштабних повеней зросло до 175. Через циклон Бернд на Європу обвалилися потужні зливи, внаслідок яких річки Західної Німеччини вийшли з берегів і затопили населені пункти одразу в декількох регіонах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *