Повернення світу до допандемічних "налаштувань" швидко знищить здобутки від ізоляції – The Guardian

Коронавірус призвів до зниження рівня забруднення, відновлення дикої природи і падіння цін на нафту, а також продемонстрував масштаб завдання, що стоїть перед людством.

Небо очищається від забруднення, дика природа повертається в нові чисті води, безліч рейсів були скасовані, а сира нафта настільки нікчемна, що індустрія повинна заплатити вам, щоб у них її забрали – кілька місяців тому екологи могли тільки мріяти про такий сценарій.

Насправді ця “нова” реальність викликає мало радості, адже її викликала пандемія коронавірусу, яка розорила більшу частину світу, йдеться у матеріалі The Guardian.

“Ми б не хотіли, щоб все відбувалося саме так, Боже, ні. Це просто катастрофа, яка вказала на основні проблеми, з якими ми стикаємося. Святкувати тут нічого”, – говорить колишня глава Агентства США з охорони навколишнього середовища в адміністрації Обами Джина Маккарті.

Рівень забруднення різко знизився в Китаї, Європі та США, а викиди вуглецю в результаті спалювання викопних видів палива сягають рекордного падіння на 5% у рік.

Води Венеції тепер чисті, леви сидять на дорогах, на яких зазвичай організовують сафарі у Південній Африці, а ведмеді і койоти бродять порожнім національним парком Йосеміті в Каліфорнії. Між тим, майже 8 з 10 рейсів по всьому світу були скасовані, а багато літаків в США перевозять всього по кілька осіб.

Нафтова промисловість, яка є ключовим чинником кліматичної кризи і прямий екологічної катастрофи, перебуває в сум'ятті, адже барель нафти в понеділок досяг безпрецедентного мінуса -40 доларів.

Можливо, таких же результатів можна було б досягти, якщо б у момент заснування Дня Землі в 1970 році, коли 20 мільйонів американців виступили на підтримку заходів по боротьбі з забрудненням, була введена жорстка екологічна політика.

Замість цього збитки, спричинені ізоляцією із-за Covid-19, показав, наскільки серйозною була ситуація у світі. Наприклад, очікуване скорочення викидів, за словами вчених, як і раніше менше необхідного в цьому десятилітті для запобігання катастрофічних наслідків для клімату на більшій частині планети.

“Це найгірший з можливих способів поліпшення стану довкілля, який також показав нам масштаб завдання”, – заявив експерт з екологічного права в Колумбійському університеті Майкл Джеррард.

За словами Джеррарда, реакція людей на відновлення нормального життя після пандемії допоможе визначити кризи, руйнують навколишнє середовище.

“Ключове питання буде полягати в тому, чи буде у нас “зелене” відновлення, скористаємося ми можливістю створити робочі місця в галузі поновлюваних джерел енергії і зробимо берегову лінію більш стійкою до зміни клімату?”, – говорить він. “Нинішній президент США явно не готовий зробити це”.

Маккарті, нині голова Ради із захисту природних ресурсів, зазначила, що тільки зараз деякі індійці вперше побачили Гімалаї – з-за завіси забрудненого повітря.

“Пандемія показала, що люди змінять свою поведінку заради здоров'я своїх сімей. Ми отримали пропущений меседж про клімат, що це людська, а не планетарна проблема. Ми повинні показати, що можемо мати і стабільну навколишнє середовище, і свою роботу”, – сказала вона.

Проблеми з природою не зникли миттєво – на цьому тижні різні дослідники виявили, що Арктика, швидше за все, звільниться від морського льоду влітку перед 2050 роками, що лісові пожежі, які підпалили Австралії на початку цього року, випустили більше вуглецю, ніж щорічно проводиться CO2, а перший квартал 2020 року був другим по теплоті за весь час спостережень.

Дональд Трамп дав зрозуміти, що спробує надати фінансову допомогу нафтогазовій галузі США, і уряд США вже виділило 25 мільярдів доларів на підтримку авіакомпаній.

У Китаї немає впевненості в тому, що оточені дикою природою “вологі ринки (ринки, де продаються свіже м'ясо, риба, продукти та інші швидкопсувні товари – прим. пер.), на яких, як вважається, з'явився Covid-19, закриються.

Фахівці з охорони навколишнього середовища попереджають, що повернення світу до допандемічних “налаштувань” швидко знищить будь-екологічний профіт від ізоляції.

“Це серйозний дзвіночок, щоб прокинутися. Ми впроваджуючись в останні дикі місця в природі і потім дивуємося, коли відбувається щось подібне. Ми самі все це зробили постійним вторгненням в природу. Ми повинні переглянути наш курс”, – говорить еколог Томас Лавджой.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *