Лікарі пояснили, чому пацієнти не відчувають зниження рівня кисню за Covid-19

Інфіковані пацієнти з надзвичайно низьким рівнем кисню в крові або гіпоксією без складнощів користуються смартфонами, спілкуються з лікарями і почуваються комфортно. Лікарі називають їх “щасливими гіпоксиками”, йдеться у матеріалі Science.

“Існує невідповідність між тим, що ми бачимо на моніторі, і тим, як вигляд має пацієнт ззовні”, – говорить лікар швидкої допомоги в медичному центрі Маймоніда в Нью-Йорку Рубен Страйер. 

Нормальне насичення крові киснем становить не менше 95%. У більшості захворювань легенів, таких як пневмонія, падіння насичення супроводжується іншими змінами, зокрема, наповненням рідиною легень, або підвищенням рівня вуглекислого газу, оскільки легені не можуть ефективно його витіснити. Саме ці риси викликають у людини задишку, а не, навпаки, саме по собі низьке насичення киснем, говорить Пол Давенпорт, фізіолог дихання з Університету Флориди.

“Мозок налаштований на моніторинг вуглекислого газу за допомогою різних датчиків. Ми не відчуваємо наш рівень кисню”, – пояснює Девенпорт. 

У серйозних випадках COVID-19 пацієнти відчувають труднощі з диханням, але на початку захворювання низька насиченість не завжди поєднується з явними респіраторними проблемами. Рівень вуглекислого газу може бути нормальним, а глибоке дихання комфортним – “легені надуваються, тому вони відчувають себе нормально”, – каже Ельнара Марсія Негрі, пульмонолог з лікарні Sírio-Libanês в Сан-Паулу. 

В даний час багато лікарів визнають, що згущення є основною рисою важкого Covid-19. Негрі вважає, що згортання може початися рано в легенях, можливо, через запальну реакцію в тонкій павутині кровоносних судиню. Вона викликати каскад білків, який спонукає кров до згортання і перешкоджає її правильному насиченню киснем.

Негрі розвинула цю ідею після лікування жінки, у якої проблеми з диханням збіглися з проблемами кровообігу в пальцях ніг. Команда Негрі дала жінці гепарин, який є загальним розчинником крові, не тільки її пальці, а й дихання відновилося. Негрі задумалася над тим, чи може гепарин підвищувати низький рівень кисню у пацієнтів, незалежно від того, чи з усіх сил вони дихали. 20 квітня вона опублікувала препринт, в якому детально описано досвід у її лікарні з 27 пацієнтами з COVID-19. Пацієнти з гіпоксією отримували гепарин, і доза збільшувалася, якщо у них був підвищений рівень маркера надлишкового згортання крові.

Один з 27 пацієнтів був втрачений, але 24 інших одужують. Зокрема, шість з восьми пацієнтів, які потребували штучної вентиляції легенів, мають кращі показники після лікування. Двоє ж залишаються у важкому стані. 

Негрі тепер планує стежити за великою кількістю пацієнтів. І кілька клінічних випробувань в інших місцях перевірить, чи можуть розріджувачі крові запобігати або лікувати ускладнення важкої форми COVID-19, включаючи проблеми з диханням.

Професор інтенсивної терапії в Геттінгенському медичному центрі Лучано Гаттіноні насторожено ставиться до підключення пацієнтів до апаратів штучної вентиляції легень. Ці заходи можуть завдати шкоди легеням, які самі роздуваються, але можуть бути необхідні, якщо пацієнтам не допомагає неінвазивне лікування.

Негрі говорить своїм пацієнтам стежити за насиченням киснем і відвідувати лікарню, якщо вона падає до 93% або нижче. У таких випадках вона розглядає можливість застосування препаратів для розрідження крові і інші види терапії.

Однак ніхто не вивчав, чи може раннє виявлення гіпоксії запобігти погані результати.

Нагадаємо, деякі лікарі вважають, що пульсоксиметри найкраще використовувати під керівництвом лікаря. Отримані вдома результати не можуть бути хибними.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *