Вибори all inclusive: спільнота людей з інвалідністю запустила чат-бот та безкоштовну юридичну допомогу виборцям з інвалідністю

В Україні з’явився перший телеграм-помічник t.me//FFR_election_bot для виборців з інвалідністю, в якому можна знайти відповіді на найбільш актуальні питання щодо виборчих прав і їх порушень та отримати юридичну допомогу в разі виникнення додаткових запитань.

Також  усю найважливішу інформацію про доступність виборчого процесу тепер  можна відшукати і на сайті https://election.ffr.org.ua.

Усе це розробила громадська організація людей з інвалідністю Fight for Right у тісній співпраці з ЦВК – щоб надати виборцям з інвалідністю “повний пакет послуг” під час виборів.

Організатори кажуть, що вибори, звісно, не відпочинок у дорогому готелі, але вибори якраз і мають бути доступними та безпечними.

“Доступність виборчого процесу покращується з кожним роком, але, на жаль, не так швидко, як нам хотілося б. Минулого року під час  президентських та парламентських виборів нас засипали скаргами на порушення прав виборців з інвалідністю. Ми вирішили ґрунтовно підготуватися до цих виборів, щоб максимально оперативно допомагати виборцям відновлювати свої порушені права, але найголовніше – попереджувати їх порушення. Кр”, – ділиться координаторка проєкту “Разом за доступні вибори”, Ірина Текучова.

2.7 мільйона виборців в Україні мають інвалідність. Це 7% голосів, які мають впливати на зміни та розвиток громад. Згідно із дослідженням Громадянської Мережі ОПОРА, лише 15 з 500 виборчих дільниць є повністю доступними та відповідають вимогам доступності для маломобільних груп населення. При цьому, малодоступною є 281 виборча дільниця, недоступними – 204.

“На минулих виборах, мені не дозволили зайти в кабінку і проголосувати з людиною, якій я довіряю. Натомість нав’язали мені незнайомого чоловіка, який поставив позначку у бюлетені і я не впевнена, чи за того, кого я називала. Порушення зору не роблять мене безправною людиною. Я маю право голосувати з людиною, яку виберу. Я дуже радію, що зараз є онлайн-допомога для виборців з інвалідністю і я буду точно знати, що робити, якщо така ситуація повториться 25 жовтня”,- коментує співзасновниця та редакторка Braille Studio / Студія друку шрифтом Брайля, викладачка НПУ ім. Драгоманова Анна Серпутько.

Новий Виборчий Кодекс України, який містить цілу низку норм із покращення доступності виборчого процесу, став потужним сигналом суспільству, що держава готова до співпраці. Сергій Постівий, член Центральної виборчої комісії, розказує: “Рівність виборчих прав громадян, захист права осіб з інвалідністю на участь у виборах і референдумах є не лише Конституційною гарантією, а і основоположними принципами Виборчого законодавства. Саме тому Центральна виборча комісія визначила інклюзивність як один з основних стратегічних напрямів своєї діяльності. Запорукою успіху в цьому процесі ми вбачаємо тісну співпраці з громадськими неурядовими організаціями, експерт(к)ами, та державними інститутами  які готові разом із нами покращувати доступність виборів в Україні”.

“Важливо, аби  спільнота людей з інвалідністю розуміла, що сидіти вдома та “бідкатися” на владу – не покращить ані політичне становище країни, ані права самих людей з інвалідністю. Потрібно діяти та виборювати свої права, в тому числі виборчі. З цією метою ми розробили чотири мотиваційних ролики для людей з різними видами  інвалідності. Вони покликані стимулювати виборців попри бар'єри та COVID  проголосувати, реалізувати свої політичні права”, –  розказує виборчиня з порушенням зору,  співзасновниця громадської організації людей з інвалідністю Fight for Right / Боротьба за права Юлія Сачук.

Проект “Разом за доступні вибори” реалізується ГО “Боротьба за права” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) та Міністерства міжнародних справ Канади.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *