Вдвічі більше, ніж на парламентських: які найбільш кричущі порушення на місцевих виборах відбулися після голосування

В Україні після дня голосування на місцевих виборах 25 жовтня на деяких виборчих дільницях цього тижня вирували пристрасті. Членів виборчкомів ловили на тому, що вони крали протоколи, навмисно псували бюлетені, щось вписували і підтасовували. А всі ці порушення перед виборами депутати зробили тяжкими кримінальними злочинами. Порушень, кажуть у поліції, виявили майже вдвічі більше, ніж на останніх парламентських виборах, – 1 417.

Про найбільш кричущі йдеться 1 листопада в сюжеті ТСН.Тижня.

Кам’янець-Подільський, Хмельниччина

Підрахунки голосів у Кам'янці-Подільському переросли в гостросюжетний трилер. Членкиня місцевого тервиборчкому Тетяна Остафійчук тримала пачку протоколів в руках, а за мить їх сховала. Її хотіли обшукати, жінка пручалася. Після того вирішила піти.

Тетяна Остафійчук за кілька днів запевняла про наступне: “Копії протоколів лежали, я поставила їх у нішу і все, ведуться слідчі дії. – Куди поставили? – В нішу стола. Там, де я стояла, конечно, бо я займалася іншим протоколом з членом комісії – все. Це копія протоколу, це, можливо, хтось з членів комісії забув. Там було дві печатки, було видно, що це копія протокола”.

Натомість інші члени комісії кажуть, що протоколи справжні. А ця пані, до речі, директорка однієї з місцевих шкіл, має великий досвід, бо вже понад 10 років постійна учасниця виборів різного рівня.

Урешті-решт, оригінали протоколів знайшли під столом.

Тепер ця дільниця – серед головних антилідерів країни. Минув тиждень, а рахувати бюлетені тут іще й не починали. Бо щодня замість підрахунку викликають поліцію.

Дніпро

Спостерігач зафільмував, як член тервиборчкому щось пише в бюлетенях, замість того, щоби їх рахувати. Ідеться про голоси за голову Дніпра. Коли стало відомо, що жінку зняли на відео, їй раптом стало зле. Викликали швидку. Нині членкиня перебуває на лікарняному, голоси рахують без неї.

Рудня-Іванівська, Житомирщина

У селі проголосувати мали 727 громадян. І за підрахунками прийшли майже всі. У ТВК кажуть – 98%. Це рекордна явка по Україні. Самі жителі кажуть, що село дружнє і на дільниці людей було багато. ТСН не зустріла жодної людини, яка б не ходила на вибори.

“Нас проголосувало не 98, а 86%. Я не знаю, з чого роздули, в мене слів немає, без коментарів, просто кожний хотів – родичі, друзі, знайомі, з роботи підтримати своїх кандидатів”, – розповіла голова ДВК №180271 Наталія Григорівна.

У територіальній комісії пояснили, що справа навіть і не у відсотках, а в порушеннях.

“Контрольні талони під час вийняття з мішка були розкриті – найголовніше порушення. Далі – в одному з пакетів був відсутній протокол підрахунку голосів депутатів до селищної ради”, – повідомила секретарка ТВК Надія Андрощук.

Тож ТВК вирішила про повторний підрахунок голосів на цій дільниці.

У всіх випадках за справи взялася поліція

“Найрозповсюдженішими фактами була фальсифікація, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації, а також приховування, знищення печатки виборчих комісій”, – повідомила начальниця відділу Головного слідчого управління Нацполіції України Ольга Одинокова.

Цей злочин зараз вважається тяжким. За ґрати можна сісти на 10 років. Статті криміналізовані тільки в липні цього року спеціально під вибори. Громадські спостерігачі кажуть, що багато порушень було саме через нове законодавство, пов'язане з новим адміністративно-територіальним устроєм та з новою виборчою системою, зміни до якої ухвалили лише за півтора місяця до початку офіційної кампанії.

“Тобто, загальне враження від кампанії – вона дуже хаотична, страшенно конкурентна, непідготовлена в зв'язку з тим, що в багатьох був сюрприз, починаючи з того, яка буде виборча система”, – пояснила голова правління Громадянської мережі “ОПОРА” Ольга Айвазовська.

Натомість, експерти наголошують, що та кількість порушень, які зафіксовані на 271 тисячу офіційно зареєстрованих кандидатів, не матимуть суттєвого впливу на вибори загалом.

Нагадаємо, що голова партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко висловився про необхідність реформи виборчого законодавства і анонсував підготовку його “серйозного покращення” на весну. Таку ж думку розділяє співголова фракції партії “Опозиційна платформа – За життя” Юрій Бойко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *