Комуністична партія продовжує збирати мільйонні внески попри багаторічні судові тяганини щодо її заборони

Комуністична партія України (КПУ) продовжує функціонувати у звичайному режимі, хоча її реєстрацію намагалися скасувати ще 2015 року, і продовжує збирати мільйонні внески. Партія має рекордні для української політики понад 600 партійних осередків в усіх областях України, тож легко виживає на “партійних внесках”.

Таку інформацію повідомляють активісти з громадського руху “Чесно”.

На сайті НАЗК у звітах КПУ від 2016 року можна простежити помітну динаміку у зростанні кількості донорів. Зазначено, що того року частину внесків партія одержувала готівкою, що суперечить закону. А, у 2018-му партія отримала 608 тисяч гривень від 43-х людей, а протягом 2019-го – 4,7 мільйона від 306-ти донорів .

Торік гроші на рахунок КПУ надходили тільки в січні та червні. Упродовж 2019 року партія отримала внески від понад 300 людей. Частина зарахувань відбувалася в один день і в одній області та має послідовну нумерацію  розрахункових документів. Це може свідчити про централізоване перерахування коштів партії. 

Більшість донорів КПУ – її партійці. Це здебільшого колишні нардепи від партії чи очільники партосередків. Найбільше грошей у 2019 (162,8 тисячі гривень) віддав Георгій Буйко. Це народний депутат України III-IV скликань, а нині директор газети “Комуніст” і керівник ГО “Антифашистський комітет України” та ГО “Всеукраїнське громадське об’єднання “Інтелігенція України за соціалізм”. Від 2016 року він також очолює Донецьку обласну організацію Комуністичної партії України. Згідно з даними в держреєстрах, бізнесу Буйко не має.

“Ще восьмеро осіб пожертвували КПУ по 100-115 тисяч гривень. Усі вони є депутатами ВРУ попередніх скликань, найчастіше – перших чотирьох, тому знайти інформацію про їхню нинішню діяльність досить складно. Сам Петро Симоненко віддав партії 50 тисяч гривень. На сайті КПУ реквізитів для внескодавців немає”, – заявляють активысти. 

Згідно зі звітом, у власності партії перебувають понад 40 офісних та нежитлових приміщень, 1 гараж, 2 земельні ділянки, 4 ЗАЗи, 1 ГАЗ і 1 LADA. Відтак КПУ має чи не найбільше майна з-поміж українських партій, які зазвичай орендують офіси у фізичних чи юридичних осіб або користуються ними безкоштовно. Комуністи оцінюють свою нерухомість на 3 мільйони, а транспортні засоби – на 1,2 мільйона гривень. 

У звіті за 2019 рік, коли партія отримала рекордну протягом останніх 4 років суму внесків, зазначено, що КПУ витратила з рахунку 10,7 мільйона гривень. Із них 6,7 мільйона заплатила ЦВК за реєстрацію кандидатів під час парламентських виборів і президентських у 2019, коли політсила невдало висувала Петра Симоненка. Партія отримала ці гроші назад. Значні видатки з партійного рахунку припадають також на жовтень 2019 року. 

Партія переказала 2,5 мільйона на рахунок організації “Благодійний фонд сприяння соціально незахищеним верствам населення”, керівником якої є Андрій Симоненко, син Петра Симоненка. Ніде, крім держреєстрів, цей фонд не згадується. “Ймовірно, так партія вивела зі свого рахунку гроші, які не знадобилися їй на виборчу кампанію, котрої не було”, – повыдомляють в “Чесно”.

232 тисячі гривень КПУ витратила на комунальні послуги та інтернет, а ще 1,02 мільйона – на сплату податків (на нерухомість, земельного та інших).

Нагадаємо, що в Україні кілька років поспіль намагаються припинення діяльності КПУ. Але судова тяганина досі триває. Та ЦВК неодноразово відмовляла комуністам у реєстрації на виборах, посилаючись на закон про декомунізацію. Фактично КПУ зараз існує в режимі партії, котра не може виконувати свої функції (брати участь у виборах), однак постійно потребує фінансового підживлення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *