Втрачена відпустка: які шанси відпочити цього літа і куди можна буде поїхати

Травень підкрався крізь карантинну тишу – травневі вихідні уже наступного тижня. А так ще трохи – і вже літо. Яким воно буде? Чи вдасться відпочити від карантину й поїхати бодай кудись, не в межах області?

Міністр інфраструктури Владислав Криклій пропонує орієнтуватись на час “не раніше кінця липня”. Про травневі вихідні можна одразу забути. А ось на літо, бодай його частинку, – варто сподіватися, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Жоден туристичний агент, який має дрібку совісті, прямо зараз не візьметься рекомендувати вам бронювати якийсь готель чи купляти якийсь тур. Як по Україні, так і – особливо – за кордон.

“Ми спілкуємося з готелями. Вони самі не розуміють, який буде сезон. Після, скажімо, 15 березня бронювання дуже сильно впали і рухаються до нуля”, – каже директор туристичної компанії Олег Кулик

Бо, можливо, не раніше, ніж під кінець травня лиш самі турфірми почнуть хоча б поверхнево орієнтуватися у ситуації з готелями, пляжами, екскурсіями і загалом дозвіллям.

“Я сподіваюся, декілька тижнів – і будуть вироблені правила нового життя в готелях і в аеропортах, і взагалі в переміщенні”, – вважає президент Української асоціації туристичних агентств Антон Рудіч.

Ну, а поки – цього не знає ніхто. Нехай вас не збиває з пантелику те, що досі пропонують сайти туристичних фірм. Я спеціально переглянув їх мандрівний асортимент. Враження: наче хоч завтра можна без проблем чкурнути до єгипетських пірамід чи на узбережжя Чорногорії.

“Можете забронювати все, що можливо, якщо воно доступне до бронювання. Запитання: коли воно все насправді полетить – ніхто не знає”, – пояснює Кулик.

Як і ніхто не знає, скільки це точно коштуватиме. Хоча фахівці кажуть: майже точно цього літа не слід розраховувати на популярні країни Євросоюзу. Приміром, топові серед українських відпочивальників Іспанія та Італія майже 100% будуть закриті.

Під величезним знаком запитання – часто відвідувані Греція та Португалія. Там саме думають, чи таки відкриватися для туристів. Але якщо навіть так – то коли це трапиться? І чи пускатимуть туди українців? Все це – одні знаки запитання. Але турагентства пробують заспокоїти, схоже, і себе, і нашого відпочивальника.

“Куди полетить український турист, – це вторинне від того, які країни будуть приймати. Я думаю, що традиційно улюблені наші країни дуже швидко почнуть приймати туристів. Це, насамперед, Єгипет, Туреччина”, – вважає Рудіч.

“Всі сподіваються, що перші літаки полетять в середині чи другій половині літа”, – зазначає Кулик.

Це – більш реалістичні, але теж здогадки. Впевнені туроператори в одному. Якщо всі інші туристичні країни свої кордони триматимуть на замку, а Туреччина та Єгипет – ні, то місця там вистачить усім. Але навіть якщо пустять туди туриста – чи не доведеться йому відчувати там себе наче в обсервації, а не на повноцінному курорті?

“Розглядається варіант запуску літаків з пустим середнім сидінням у вузькофюзеляжних середньомагістральних літаків. По суті, вони всі стають одразу бізнес-класами. Приємно для перельоту, але мінус третина виручки для авіакомпаній, яка буде це компенсувати, швидше за все, ціною на квиток. У готелях йде розмова про те, щоб замінити улюблене і досить демократичне харчування all inclusive на сервісне обслуговування і обслуговування в номерах. Що призведе до подорожчання сервісу”, – підкреслює Рудіч.

Тож, особливо спраглому на відпочинок українцю треба мати на це літо план “Б”. Навіть розбиті дороги навряд відлякають українців шукати цього літа відпочинок хоча б в межах країни. Особливо, якщо туристична закордонщина буде на замку.

“Я думаю, що відсотків мінімум 50 українців. Які планували відпочинок – вони все одно кудись поїдуть. Готелі в очікуванні більшого попиту. Цілком може бути, що вони справді будуть заповнені. І, на жаль, деякі з них піднімуть ціни. Непропорційно до покращення якості”, – зазначає Кулик.

Підготовку – принаймні моральну – до сезону у найпопулярніших напрямках якраз проінспектували мої колеги з “ТСН”. Морські Одещина та Миколаївщина сподіваються, що відпочивальники потягнуться приблизно із середини липня.

“Ми очікуємо що попит відновиться і ціни почнуть зростати. Але в будь-якому випадку, ціни навряд чи дійдуть до торішнього рівня”, – вважає засновник керівної компанії мережі готелів Олексій Пеклун.

Але поки там особливо ніхто нічого не бронює. Щось схоже – з Карпатами. Лиш на Азовському узбережжі – супер оптимісти. Готелі преміум-класу, каже мій колега Яків Носков, у Бердянську заброньовані вже на 50%.

“Ми постаралися поставитися з розумінням до ситуації – тому ми не дорожчали в порівнянні з минулим сезоном, і залишилися на рівні тих цін, які були в минулому році”, – розповідає директор готельного комплексу Олександр Шевченко.

Краще запам'ятайте:

Дочекайтеся дати точного кінця карантину, перш ніж будувати хоч якісь плани на відпочинок. Особливо щодо закордону. Знайте: турфірми не повернуть вам кошти за путівку, якою ви можете ніколи й не скористатися.
Навіть якщо закордонний туризм цього літа частково запрацює – у вас, ймовірно, можуть вимагати спеціальні підтвердження, що ви не хворі на коронавірус, під час в'їзду на територію чужої держави. Принаймні, про це зараз серйозно йдеться між урядами.
Виходячи з цього – відпочинок в Україні може бути рятівною панацеєю. Навіть попри наші дороги.
Найбюджетнішим напрямком фахівці прогнозують Азовське узбережжя. А найкомфортнішим, коли ціна хоч якось відповідатиме обслуговуванню, – Карпати. Плюс Карпат буде й у тому, що в горах точно більше шансів дотримувати соціальну дистанцію, якщо цього вимагатимуть антивірусні правила навіть після карантину.

Тож, ловіть для мандрівного натхнення добірку з уже перевірених бюджетних місцин для релаксу в Україні. І щось з цього – точно згодиться, аби жоден карантин та жодна зараза не вкрала у вас хоча б шматочок літа: Біле озеро, Шацькі озера, Вінницькі Мальдіви, Бакота, Синевір, Мигія, Очаків, Ольвія.

Андрій Орляк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *