В закон про особливий статус Донбасу можуть внести "формулу Штайнмайєра", але є умови- представник України в ТКГ

Закон про особливості місцевого самоврядування в ОРДЛО, термін дії якого спливає 31 грудня, може бути видозмінений. Зокрема, враховуючи рішення саміту лідерів “Нормандського формату” в Парижі від 9 грудня 2019 року, туди можуть внести так звану “формулу Штайнмайєра”. 

Про це ТСН.ua, коментуючи щорічне послання президента до Верховної Ради, сказав нардеп від “Слуги народу”, голова комітету ВР з питань правової політики і представник України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи щодо ситуації на Донбасі Андрій Костін. 

За його словами, безумовно це потребуватиме діалогу, як в залі парламенту, так і в суспільстві, тому дуже багато маніпуляцій відносно так званої формули, і багато політиків не до кінця розуміють, в чому там суть. 

“Насправді ця формула дозволяє закону діяти на постійній основі за наявності певних умов. Тобто, при тому, що майбутні вибори, які відбудуться в окремих районах Донецької та Луганської областей, будуть визнані такими, які відповідають стандартам ОБСЄ. Проте у форматі ТКГ ми вже який місяць бачимо небажання російських представників продовжувати діалог. І тут у ВР у принципі буде два варіанти: вчергове подовжити дію закону про особливий порядок місцевого самоврядування, як ми робили це минулого року, або якщо перемовини у форматі ТКГ підуть більш успішно, можна в принципі вносити і варіант закону з включеною так званою “формулою Штайнмайєра”, – каже Андрій Костін. 

Що ж до зустрічі на рівні “Нормандського формату”, вона, на думку Андрія Костіна, може відбутися у будь-який момент, щойно буде досягнута домовленість між усіма представниками чотирьох учасників “Нормандського формату”. 

“Природно, що спочатку це буде зустріч політичних радників, а далі вже можливо і зустріч лідерів. Коли це відбудеться, сказати складно, але ми готові, щоб це відбулося у будь-який момент, тому що історія політичного врегулювання протягом останніх вже шести років знала свої злети і падіння. Зараз ми перебуваємо на серйозному моменті злету. Тому що позиція України відкрита і дійсно направлена на пошук політичного врегулювання, і це дуже чітко бачать наші партнери, як ОБСЄ в ТКГ, так і Німеччина і Франція – наші партнери в “Нормандському форматі”, – підкреслює представник Україні в політичній підгрупі. 

За словами Андрія Костіна, перемовини в “Нормандському форматі” зможуть зсунути з точки зупинки перемовини в форматі ТКГ, особливо в гуманітарних питаннях. 

“Тому що життя, здоров’я і свобода людей не можуть бути заручниками тієї чи іншої політичної позиції. Саме тому ми і наполягаємо на взаємному обміні утримуваними особами і готові максимально сприяти тому, щоб обмін відбувся. Також ми зараз дуже активно працюємо над облаштуванням нових КПВВ, робота ведеться посиленими темпами. Проте вони можуть бути відкриті тільки, якщо з іншої сторони КПВВ будуть підготовлені. Але ми свою частину робимо, це видно. Ще раз хочу сказати, що ми дійсно готові рухатися вперед. І переговори якраз у “Нормандському форматі” вже демонстрували ефективність з точки зору того, щоб в форматі ТКГ вони починали розвиватися більш інтенсивно”, – підсумував Андрій Костін. 

Нагадаємо, “формула Штайнмайєра” “народилася” під час зустрічі Нормандської четвірки в Парижі 2015 року. За п’ять років її суть дещо змінилася. Зараз “формула Штайнмайєра” – це механізм вступу в дію закону про особливий статус Донбасу. 

Він набуває чинності о 20:00 в день голосування на дочасних місцевих виборах в ОРДЛО, які призначені та проведені відповідно до Конституції України та спеціального закону, що регулює проведення місцевих виборів в ОРДЛО. На постійній основі закон почне діяти, якщо в остаточному звіті БДІПЛ ОБСЄ буде зазначено, що вибори пройшли в цілому відповідно до стандартів ОБСЄ. 

Саме таке формулювання “формули Штайнмайєра” погодили Володимир Зеленський і Володимир Путін на паризькому саміті 9 грудня 2019 грудня, а в декларації зустрічі лідерів Нормандської четвірки записали, що Україна внесе цю формулу в закон про особливий статус Донбасу.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *