В Україні прокинулися кажани — чи варто їх боятися?

В українських кажанів закінчилася сплячка і їх вже повно в лісах, над водоймами і в містах. Чи варто боятися рукокрилих, з якими пов'язують нинішній спалах коронавірусу, в сюжеті ТСН 19:30.

Людство ніколи не любило кажанів. Ці нічні створіння асоціюються із силами зла і вампіризмом. А тут ще й коронавірус. За інформацією, перше зараження сталося на уханському ринку, де кажанів продають в їжу. Тварини справді є носіями коронавірусів. Але той, яким хворіють люди і той, що виявили у кажанів, — не ідентичні, хоч і збігаються на 96%. 

Загалом, підозра на кажанів впала не випадково. На рахунку рукокрилих щонайменше 6 вірусних спалахів, від яких потерпало людство. Вони живуть поруч із нами мільйонними колоніями, тривалість життя кажана до 30 років.

Учені кажуть, що фактори обміну вірусами ідеальні. Але напряму від кажана до людини хвороба потрапляє вкрай рідко. Ебола, Ніпах, Мерс, Хендра. Всю цю заразу люди отримували через тварину посередника. Мавпи, свині, верблюди і навіть коні стали містком, яким вірус перебирався від кажанів до людини. 

Всі ці віруси неймовірно вбивчі — до 90% фатальності. А вірус Марбург вбиває настільки стрімко, що його навіть вдосконалювали в лабораторіях СРСР до статусу біозброї.

Чи може кажан заразити людину, вкусивши її? Насправді, реальних вампірів серед рукокрилих лише 3 види з півтори тисячі, які живуть на землі. Усі три мешканці Південної та Центральної Америки. 

Вчені фіксували передачу вірусів людині через послід та контакт із мертвими тваринами. Але жоден з видів кажанів, у яких виявили коронавірус, в Україні не мешкає. Наші кажани можуть переносити сказ. Утім, якщо ви ніяк не контактуєте з ними, то загроза лише теоретична. Бо самі кажани сказом не хворіють, тож і на людей не нападатимуть.

Оголошувати кажанам війну точно не варто. Усі 25 вітчизняних видів — комахоїдні. Тобто рятують нас від нав'язливих комарів та сільсько-господарських шкідників. І так підтримують природний баланс.

Їхні закордонні побратими запилюють рослини. 300 видів фруктів залежать від опилення кажанами. А екзотична агава, з якої роблять текілу, запилюються виключно ними. Тож, нема кажанів — нема текіли. 

Кореспондент ТСН Мирослав Ганущак

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *