Рівень води в Десні вперше рекордно впав за 140 років

Рівень води в Десні у межах Чернігова впав до історичного мінімуму.

Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook голова Чернігівської ОДА Андрій Прокопенко.

“Станом на ранок сьогоднішнього дня (4 травня – прим.ред.) маємо показник 145 см над “0” поста. Хоч і за останні дні в області пройшли дощі, однак істотно на проблему це не вплинуло”, – написав він.

За словами Прокопенка, завдяки опадам рівень води збільшився всього на 1 см та за сприятливої погоди може зрости ще на 3-4 см.

“Для порівняння – нормальним середнім рівнем для Десни в цей період вважається 680 см над “0” поста. Бо зазвичай, щороку на цей час припадає пік весняної повені. Зараз же метеорологи б’ють на сполох – різниця з нормою складає понад 5 метрів. Подібна ситуація і на інших територіях області. Повінь взагалі відсутня – у жодному місці вода не вийшла на заплави, нерестовищ немає, ефекту санітарного очищення річки також немає. Фактично, Десна живиться винятково з ґрунтових вод. За 140 років спостережень така ситуація зафіксована вперше”, – заявив очільник ОДА.

Також Прокопенко зазначив, що його найбільше непокоїть те, що влітку за умови недостатньої кількості опадів і надвисоких температур рівень Десни може впасти до критичного рівня.

“За попереднім прогнозом – 50-70 см над “0” поста. За більш сприятливих умов – коливатиметься від 120 до 150 см. Деснянське басейнове управління водних ресурсів намагається по максимуму зберегти водний баланс в області. Зокрема, для утримання води в руслах каналів опущені затвори на всіх 1715 водорегулювальних спорудах, що є на балансі управління. На сьогодні обсяг води в 75 каналах річок більш-менш достатній – 10 мільйонів куб. метрів”, – додав він.

Голова ОДА пояснив, що насамперед забезпечуватиметься питне водопостачання, далі – аграрний сектор.

“З огляду на аномальне зневоднення водойм неабиякої актуальності набуває питання належного оформлення та утримання внутрішньогосподарських меліоративних систем в області. Свого часу вони належали колгоспам і відповідно до постанови КМУ від 13 серпня 2003 року підлягали безоплатній передачі у комунальну власність. Більшість цих систем і досі не має відповідної документації і залишається безгосподарською. Це також створює дисбаланс гідротехнічного режиму і призводить до неконтрольованого осушення територій”, – наголосив посадовець.

Окремо Прокопенко зауважив, що поглиблюють водну кризу стихійні розорення луків та пасовищ під час господарської діяльності в прибережних захисних смугах.

“Останнім часом із територіальних громад надходить все більше сигналів про такі незаконні дії. Найбільше порушень Водного та Земельного кодексів України зафіксовано у Менському, Сосницькому та Куликівському районах (з останніх – у селах Максаки та Бірківка). Окремі втручання в охоронні прибережні зони досягають 150-200 гектарів земельної площі. Розорюють не лише у межах Десни, а й малих річок, заплавних озер. І це – пряма загроза водному балансу в екосистемах області. Щоб запобігти негативним наслідкам для навколишнього середовища, при ОДА створили спеціальну робочу групу з представників Держекоінспекції, Держгеокадастру та Деснянського басейнового управління водних ресурсів. Фахівці детально вивчають ситуацію по територіям, де вже зафіксовані порушення. Перший рейд запланований на 5 травня”, – резюмував він.

Нагадаємо, Верховна Рада на позачерговому засіданні, яке затягнулося аж до ночі проти 31 березня ухвалила у другому читанні та в цілому депутатський законопроєкт 2178-10, який запроваджуватиме ринок землі в Україні. Законопроєкт після розгляду всіх правок підтримали 259 нардепів. 

Передбачається, що ринок землі запрацює від 1 липня 2021 року. Саме тоді буде скасований мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення.

Законопроєкт також чітко внормовує перелік тих, хто може набувати права власності на землю – громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *