До візиту Дуди до Києва Польща відновила український пам’ятник на горі Монастир

Напередодні візиту президента Польщі Анджея Дуди до України польська сторона відновила український пам’ятник воякам УПА на горі Монастир біля с. Верхрата.

Про це ТСН.ua розповів історик, керівник відділу обліку та збереження місць пам’яті Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.

“Після минулорічної зустрічі Зеленського і Дуди, ми зробили одразу два кроки назустріч, давши два дозволи на достатньо великі об’єкти. Йдеться про ділянки поховань Війська польського у місцевості Голоски і Збоїща у Львові. Ці роботи були проведені. Водночас, українська сторона висловила побажання польським партнерам на відновлення сплюндрованих у Польщі українських пам’ятників. Як перший крок ми запропонували відновити легальну могилу вояків УПА на горі Монастир біля с. Верхрата. Надгробок на цій могилі невідомі знищили ще у 2015 році. Відновлення цієї могили навіть було темою телефонної розмови президентів Дуди і Зеленського, які 11 вересня 2020 року домовились поставити крапку в цій історії. І ось, напередодні візиту польського президента до Києва, на горі Монастир замінюють знищену надгробну плиту на нову, де зникає фраза про “поляглих за Вільну Україну” і список з іменами вояків УПА. Замість цього одержуємо загиблих в лісі безіменних українців”,  – сказав ТСН.ua Павло Подобєд.

Україна просить про відновлення одного зі знищених місць пам’яті в Польщі, в обмін на проведення польською стороною нових пошукових робіт в Україні, а отже створення нових польських меморіальних об’єктів здебільшого на Західній Україні. Станом на сьогодні йдеться про 93 пам’ятники та пам’ятні знаки в Польщі, присвячені діячам і подіям, що пов’язані з історією України та/або українського народу і були встановлені (відновлені) після 1990 року. Аналогічних польських об’єктів в Україні – 231. Проте далеко не всі з українських і польських пам’ятників легальні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *