16 жовтня 2020 року: яке сьогодні свято, прикмети та День ангела

Який день

Всесвітній день продовольства (World Food Day), що святкується щорічно 16 жовтня, був проголошений 1979 року. Це свято покликано дати привід задуматися над тим, що зроблено, і що ще належить зробити для вирішення глобального завдання – позбавити людство від голоду. Свято має також велике просвітницьке значення і допомагає громадянам дізнатися про тяжке становище з продовольством в деяких країнах. Цього дня різні миротворчі організації доставляють допомогу в райони, що постраждали в результаті стихійних лих та природних катаклізмів.

З цим днем також збігається святкування Всесвітнього дня здорового харчування (World Healthy Food Day). Мета свята – залучення уваги громадськості до проблем харчування в сучасному суспільстві.

Також щороку 16-го жовтня, святкується Всесвітній день анестезіолога. Саме цього дня, в далекому 1846-му році, американський хірург і стоматолог Вільям Томас Грін Мортон вперше публічно продемонстрував успішне застосування анестезії для створення загального наркозу. Як анестетик він застосував інгаляцію діетилового ефіру.

Сьогодні професійне свято і у лікарів алергологів-імунологів – День алерголога. У всьому світі, незважаючи на всі засоби профілактики, спостерігається значне зростання алергічних захворювань, що стає глобальною проблемою, яка сягає таких масштабів, що деякі вчені вже називають це епідемією ХХІ сторіччя.

Яке православне свято

16 жовтня православні вшановують пам’ять священномученика Діонісія Ареопагіта. Преподобний Діонісій, самітник Печерський, на прізвисько Щепа, мав сан пресвітера. У 1463 році під час пасхальної утрені Діонісій обходив з кадінням мощі святих угодників в Антонієвої печери.

Коли преподобний вигукнув: “Святі отці і братіє! Христос воскрес!”, як грім, пролунала відповідь від святих мощей: “Воістину воскрес!” З того дня преподобний Діонісій пішов у затвор і після багатьох праць відійшов до Господа.

Які традиції на свято 

У народі вірили, що 16 жовтня на білий світ виходять так звані осінні лихоманки, які тиняються світом і вражають людей. Втім, є раціональне пояснення, згідно з яким, нестабільна погода часто приводила до простудних захворювань. Вірили, що допомагає боротися з лихоманкою осикова кора – її завжди намагалися носити з собою. У хаті ж також зазвичай намагалися на всяк випадок тримати осинове поліно. Якщо 16 жовтня боліла голова, то на поліно лягали і відпочивали деякий час. Використовували цибулю, часник, редьку і сіль, які, вважалося, відлякують нечисть. Селяни 16 жовтня побоювалися пристріту і читали велику кількість змов від нечистої сили, осінньої лихоманки.

Іменини

День ангела святкують: Денис, Іван, Павло, Петро

Що не можна робити 

Цього дня радять берегтися від пристріту, побоюватися шабашу нечистої сили.
Від цього дня ходять землею осінні лихоманки, хитаються білим світом, мучаться самі і людей мучать. Варто берегтися від хвороби. 

Що можна робити 16 жовтня

16 жовтня було прийнято вимовляти змови і позбавлятися від пристріту.

Що сталося цього дня

1596 — розпочався Берестейський церковний собор (за новим стилем).

1793 — страта Марії-Антуанетти, королеви Франції, дружини Людовика XVI і матері Людовика XVII.

1813 — почалася “Битва народів” (тривала до 19 жовтня), в якій брали участь війська Французької імперії, Рейнського союзу, Варшавського герцогства, Австрійської імперії, Королівства Пруссія, Російської імперії і Швеції; закінчилася нищівною поразкою армії Наполеона і його першим зреченням від престолу.

1853 — розпочалася Кримська війна (1853–1856) між Російською імперією та коаліцією Великої Британії, Французької імперії, Османської імперії, Сардинського королівства за панування над Східним Середземномор’ям

1941 — загальна паніка та безвладдя в Москві, масова втеча радянської партноменклатури та чиновництва із столиці на Схід протягом кількох днів у зв’язку з розвалом оборони Червоної Армії, наближенням вермахту до Москви та “цілком таємною” постановою Сталіна від 15.10.1941 “Про евакуацію столиці СРСР”.

1946 — за вироком Нюрнберзького трибуналу у Нюрнберзькій в’язниці страчені нацистські злочинці (Йоахім фон Ріббентроп, Вільгельм Кейтель, Ернст Кальтенбруннер, Альфред Розенберг, Франк, Вільгельм Фрік, Юліус Штрайхер, Заукель, Альфред Йодль і Зейсс-Інкварт)

1964 — Китайська Народна Республіка провела перше випробування ядерної зброї.

1968 — між урядами СРСР і ЧССР був підписаний договір про умови тимчасового перебування радянських військ на території Чехословацької Соціалістичної Республіки.

1978 — Іван Павло II (до інтронізації — Кароль Юзеф Войтила) став 264-им Папою римським і першим не італійцем на папському престолі з 1523, одним з наймолодших понтифіків в історії і першим папою слов’янського походження.

1987 — у Львові створено Товариство Лева.

2005 — у Сан Луїсі (Аргентина) завершився Чемпіонат світу з шахів ФІДЕ. За результатами чемпіонату, чемпіоном світу з шахів став болгарський гросмейстер Веселін Топалов.

Народні прикмети на 16 жовтня

Низькі темні хмари віщують холод, а можливо, і снігопад.
Галки збираються зграями і кричать — буде ясна погода.
Горобці перелітають зграйками з місця на місце — перед негодою.
Якщо миші риють нірки на південну сторону — зима буде холодною.
На Діонісія зазвичай чекали першого морозу. Якщо цей день видався теплим, то раніше Артем’єва дня (2 листопада) мороз не вдарить.
Якщо в зайцях багато жиру, зима буде довга й студена.

Нагадаємо, що пророкують зірки 16 жовтня. Гороскоп для всіх знаків.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *