25 жовтня перехід на зимовий час: звідки з'явилась традиція переведення годинника і як підготувати організм

Цього року виповнюється 39 років введенню літнього часу на території України. Це сталося 1 квітня 1981 року за постановою Ради міністрів СРСР. З’ясовуємо звідки взялась ця традиція і чи є в ній сенс.

Все почалося з жарту

1784 року відомий американський громадський діяч Бенджамін Франклін перебував в Парижі з дипломатичною місією. Після восьми років перебування у Франції він добре вивчив буденні проблеми парижан і частенько жартував із них. За наполяганням французьких друзів, зокрема, засновника газети Journal de Paris Антуана Каде-де-Во, знаменитий публіцист нерідко друкувався анонімно в його виданні, куди відправляв свої сатиричні замітки на “злобу дня”.

В одній з них Бенджамін Франклін повідомляє читачам про своє відкриття, яке він зробив, завдяки помилці його слуги, який забув закрити віконниці на ніч. Автор статті, прокинувшись о шостій ранку, з’ясував, що сонце встає досить рано.

А якщо перевести стрілки годинника ще на годину вперед і використовувати цей світлий час дня для роботи, то вечорами можна буде і зовсім не запалювати свічок, вирушаючи в ліжко відразу після заходу сонця, вирішив він.

Літній політик тут же розрахував, що, якщо в літній період городян на зорі будуть прокидатися під гарматні постріли і церковні дзвони, то держава може заощадити кругленьку суму.

Як жарт набув серйозності

1907 року англійський будівельник Вільям Віллетт написав статтю в газеті про нераціональне використання денного світла, в якій висунув свою пропозицію. Полягала воно в тому, щоб кожну неділю квітня переводити час на 20 хвилин, а у вересні – назад. За його підрахунками, англійці могли б економити приблизно 210 світлих годин щорічно, а це – 2 мільйони 500 тисяч фунтів стерлінгів в загальній сумі. Його підтримав навіть сам Артур Конан Дойл, письменник зі світовою популярністю.

Найбільшим прихильником переходу на літній час виявився майбутній прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчіль, але і йому не відразу вдалося втілити подібну реформу в життя. Вперше це сталося 1916 року, після того як під час Першої світової війни спочатку стрілки годинника на годину вперед перевели в Німеччині і Австро-Угорщині, їхній приклад наслідували Велика Британія, Франція та інші країни Європи, а 1917 року і Росія.

Український підхід

В Україні зимовий і літній час було запроваджено 1981 року. З того часу було багато спроб змінити цю традицію. Багато країн вже відмовилися від такої практики, але Україна поки що не скасовує традицію.  Тож 2020 року українці знову переведуть стрілки годинника на годину назад в 4 ранку 25 жовтня. Це дозволить у вихідний, неділю, спати на годину довше і подовжить добу на одну годину.

До речі, цього року перехід на зимовий час відбудеться в день місцевих виборів, тому потрібно уважно стежити за часом в цей день. Сучасній людині пощастило, адже більшість ґаджетів автоматично робить перехід на зимовий час.

Відзначимо, що дана процедура проводиться для того, щоб заощадити електроенергію, приблизно на 1-3%.

Як підготувати організм до змін

За словами медиків, переведення годинників погано позначається на організмі. У людей в цей період порушується сон, вони важко адаптовуються та відчувають стрес. Від цього починають загострюватися хронічні захворювання, а також падає працездатність.

За тиждень до переведення годинників дотримуйтеся режиму, пийте багато води, не зловживайте жирною, гострою та солоною їжею, а також не забувайте про фізичні навантаження.

Окрім цього, обмежте споживання алкоголю, міцного чаю та кави перед сном, адже вони суттєво заважають організмові розслабитися. Щоб перехід на зимовий час був для вас не таким помітним – приймайте ванну перед сном та дозволяйте собі повністю розслабитися.

Цікаві факти про переведення годинника

У сучасному світі – 239 країн. З них літній час використовують 78, тобто – 32,6% від загальної кількості.
Латинська Америка спробувала запровадити перехід на зимовий і літній час, але в підсумку, визнала абсолютно марним, оскільки більша частина цієї зони розташована в екваторіальному поясі і не має великих сезонних відмінностей в тривалості дня.
Екваторіальна Африка і Індонезія ніколи не використовували літнього часу.
В Північній Кореї переведення годинника сталося в ході святкувань 70-річчя незалежності країни. Стрілки були переведені на 30 хвилин назад – країна таким чином повернулася в часовий пояс, в якому вона була до японської окупації. Державне агентство новин КНДР заявило, що це було зроблено для того, щоб “викорінити спадщину японського колоніального періоду”.
У вересні 1999 року Ізраїль перейшов на зимовий час. А в Палестині він не змінився. Група терористів підготувала бомби з годинниковими механізмами і передала спільникам – ізраїльським арабам. Однак, встановлені на палестинський час, всі бомби детонували за годину до запланованого ізраїльського часу вибуху, убивши трьох терористів, а не пасажирів автобусів, для яких вони були призначені.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *