В Європі рекордно впали ціни на електроенергію – компанія Ахметова призупинила експорт

У понеділок, 13 квітня, в багатьох європейських країнах рекордно знизилися ціни на електроенергію, в окремих країнах вони навіть стали від'ємними.

Про це свідчать дані європейської енергетичної біржі Nord Pool (об'єднує 13 ринків в Європі, переважно в північній частині) та дані угорської енергетичної біржі HUPH щодо цін на добу наперед, пише “Економічна правда”.

Середньодобова ціна на електроенергію у Франції, Німеччині, Нідерландах та Бельгії 13 квітня буде від'ємною. Такі дані Nord Poll.

Подібна динаміка спостерігається і в східноєвропейських країнах. Зокрема, 13 квітня від'ємні ціни встановлені Чехії та Словаччині.

Подібна ситуація із від'ємними цінами є нетиповою для робочих днів. Зазвичай, подібне трапляється у вихідні чи святкові дні, наприклад, під час різдвяних свят у грудні. Це стається тоді, коли суттєво зменшується промислове споживання електроенергії. Подібна ситуація нині – коли чимало підприємств вимушено не працюють через карантин за для недопущення поширення нового коронавірусу COVID-19.

За даними держпідприємства “Оператор ринку”, в Україні середньозважені ціни “ринку на добу наперед” та внутрішньодобовому ринку становили 1218 грн за мВт-год та 776 грн мВт-год.

Тим часом через низькі ціни в Європі енергетична компанія ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова призупинила експорт електроенергії з “Острова Бурштинської ТЕС” до Угорщини та Румунії. При цьому ціна електроенергії в Україні в 4-5 разів вище, ніж у цих країнах. Про зупинення експорту електроенергії з Бурштинського енергоострова (БУОС) свідчать дані Оператора систем передачі НЕК “Укреенерго” про стан енергоблоків ТЕС і АЕС, передає “БізнесЦензор”.

Станом на 13 квітня працюють три з дев'яти блоків Бурштинської ТЕС. Цього вистачає лише на покриття споживання в БУОС. Бурштинська ТЕС виробляє 90% електроенергії в БУОС. При цьому експорт електроенергії в Європу можливий тільки з БУОС, який синхронізований з європейською енергосистемою.

Згідно з даними ДП “Оператор ринку”, ціна електроенергії в базі (Base) на ринку на добу вперед (РСВ) в Україні становить 40,8 євро/МВт/год в торговельній зоні Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС) і 50,6 євро/МВт/ГОД в БУОС. Відповідна ціна в Румунії та Угорщині становить близько 11 євро/МВт/год, що вчетверо дешевше, ніж в ОЕС України і в п'ять разів дешевше, ніж в БУОС.

Через відсутність експорту диспетчер “Укренерго” був змушений зупинити імпорт електроенергії з Європи в БУОС для забезпечення безпеки енергосистеми, повідомили в НЕК “Укренерго”.

Нагадаємо, 8 квітня Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ухвалила рішення про зупинку імпорту електроенергії з Росії та Білорусі від 10 квітня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *