У НБУ пояснили, навіщо Україні кредит від МВФ і наскільки банківська система витримує кризу

Україні потрібен новий кредит, щоби закрити дефіцит держбюджету.

Таку позицію Національного банку України озвучив член Ради НБУ Василь Фурман в ефірі ток-шоу “Право на владу” на телеканалі “1+1”.

“На мою думку, як експерта, буде так, як ми домовилися на березі. Тобто, наскільки відомо, до речі, і на цього тижня також була заява і міністра фінансів про те, що це остання, ключова умова (ухвалення закону про неповернення ліквідованих банків колишнім власникам) для того, щоб підписати нову угоду співпраці з Міжнародним валютним фондом”, – сказав Фурман.

Він зазначив, що фінансові потреби Україні нині становлять 644 млрд грн.

“Тобто їх треба десь залучити, це крім доходів. Це при тому, що бюджет складає близько одного трильйона гривень. І в тому числі, ці кошти ми візьмемо за рахунок державного бюджету, це майже 300 мільярдів. Потрібно, зрозуміло, знайти ще 346 мільярдів – це погашення державного боргу України”, – зазначив Фурман.

Член Ради НБУ наголосив, що дефолт Україні не потрібен, позаяк впаде економіка, відбудеться значна девальвація, зросте безробіття. І все це на додачу до нинішньої боротьби з новим коронавірусом та карантинних обмежень.

“Тому нам дуже важливо сьогодні якраз і шукати шляхи недопущення дефолтів, шукати шляхи, яким чином розвивати державу”, – сказав Фурман.

Він зазначив, що закон про неповернення банків колишнім власникам потрібен через недосконалу українську судову систему.

Через карантин задля недопущення поширення нового коронавірусу економіка України впаде щонайменше на 7-8%. Це базові сценарії МВФ, уряду, Нацбанку.

“Тобто ситуація контрольована. Де взяти гроші, понад 600 мільярдів? Це – запозичення Міжнародного валютного фонду, Світового банку, Європейського союзу тощо. Ми можемо там взяти понад 230 мільярдів. Зрозуміло, що ще виходимо на ринки і робимо комерційні запозичення. Це понад 400 мільярдів. Тобто планово. Непланові, то завжди непрогнозовані. Зрозуміло, що потрібно вести переговори з Міжнародним валютним фондом, можливо, про збільшення суми допомоги для України. Більше того, МВФ і так іде як виняток. Зазвичай, кошти, які отримає країна від МВФ, ідуть на поповнення золотовалютного резерву Національного банку.  В цій програмі більшість коштів, за прогнозами, наприклад, Національного банку, в другому кварталі ми маємо отримати від МВФ близько двох мільярдів доларів, вони йдуть до державного бюджету нашої держави”, – сказав Фурман.

Член Ради НБУ також наголосив, що проведені раніше реформи допомогли українській банківській системі вистояти в нинішній ситуації – нині немає жодного банка, який би “луснув” під час кризи.

“Ту політику, яку сьогодні проводить Національний банк щодо кредитного ринку, валютного ринку, подібні політики проводять Польша, Чехія, Угорщина, Румунія. Тому ми не видумуємо якийсь жовто-блакитний велосипед. Банківська система завдяки реформам сьогодні є оздоровлена. І навіть цей перший удар – коронавірус, світова економічна криза – ми сьогодні бачимо те, що банківська система стабільна, жоден банк не збанкрутував. Гривня, незважаючи на те, що послабилася, але поступово відвоювала свої позиції. І, в принципі, я сьогодні можу вам сказати, що ми маємо достатній запас платоспроможності, ліквідності, банківська система близько 200 мільярдів гривень у гривнях, близько 8 мільярдів доларів. Тобто ці кошти можна використовувати для кредитування, для сприяння економічному зростанню”, – зазначив Фурман.

Нагадаємо, попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн. 29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: ВВП – мінус 4,8%, середньорічний курс долара США – 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін). Водночас в Офісі президента спрогнозували, що 2020 року економіка України впаде мінімум на 5%.

Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року – за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня здешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття. Світовий банк прогнозує падіння ВВП України на 3,5% у 2020 році. Також через пандемію коронавірусу 65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани. 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *