Голова фінансового комітету пояснив, чому Україна ніколи не перестане брати кредити

Народний депутат від “Слуги народу”, голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначив, що Україна ніколи не припинить “жити в борг”. Він зауважив, що борги мають країни з розвинутою економікою.

Про це він сказав в інтерв'ю ТСН.ua.

Так, на запитання журналіста, чи зможе Україна колись не жити в борг, Гетманцев відповів: “Ніколи”.

“І цього не треба робити (припиняти жити в борг. – Ред.). Борг Японії понад 200% ВВП. Навіть не говорю про США. На жаль, чи на щастя, боргова держава – це той стан, який є у більшості розвинутих економік. Боргова держава прийшла на заміну податковій. І обсяг боргу сам по собі не є катастрофою для держави. Проблема у вартості цього боргу”, – зазначив нардеп.

За його словами, борг України не надто великий, хоча він цьогоріч завдяки коронакризі трохи перевищує норматив. Гетманцев додав, що у грудні 2019 року вдалося значно знизити обсяг боргу.

“Вже зараз він буде перевищувати 60%. Але це не катастрофа. Катастрофа – це вартість боргу. Нормально, коли держава позичає, віддає старі борги, перекредитується. Це постійний процес, це роблять всі держави, це абсолютно нормальне явище. Але коли тобі треба позичати під великі відсотки, і коли, скажімо, в бюджеті 2021 року – 12% – це обслуговування боргу – це дуже велика проблема. І наше з вами завдання – здешевити кредити, замінити дорогі на дешеві, короткі на довгі, збільшити гривневу складову у структурі державного боргу”, – зауважив голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики.

Він додав, що якщо протягом трьох років це вдасться зробити, то тоді Україна зможе відмовитися від кредитування МВФ і подібних організацій, які, за його словами, обтяжують додатковими зобов’язаннями.

“І дуже важливе питання тут – це наш кредитний рейтинг. Сьогодні ми з вами змагаємося з такими державами, як Нігерія, Гана, Габон. Ми з вами ненадійний позичальник. Нам не довіряють. І те, що відбувається з МВФ, коли ми щось обіцяємо, але не виконуємо, це також впливає на наш кредитний рейтинг. Факт співробітництва з МВФ (що безперечно не є нашою перемогою, а лише свідченням наших структурних проблем) – це також підвищення нашого кредитного рейтингу і, відповідно, зменшення вартості боргу. Наше завдання зараз працювати системно з боргом таким чином, щоб підвищуючи кредитний рейтинг, ми зменшували вартість боргу”, – зазначив Гетманцев.

Водночас він додав, що ті депутати, які пропонують домовлятися про списання боргів Україні, займаються популізмом.

“Це махровий популізм. Вони навіть посилаються на конкретні заяви МВФ, що, мовляв, він списує борги. Цього року МВФ списав аж 500 млн доларів. У світі існують держави, як це не дивно, ще бідніші за Україну. Це держави, в яких повна катастрофа, і які боргували МВФ 15-20 млн доларів”, – сказав Гетманцев.

Нардеп зауважив, що борг України перед МВФ становить 15% від загального боргу, тому питання можливості списання боргу “навіть не розглядається”.

“Популісти кажуть по-іншому: а давайте тоді зробимо реструктуризацію. Їм здається, що реструктуризація – це щось інше, ніж дефолт. А що таке дефолт? Це тоді, коли ти своїм кредиторам заявляєш, що не в змозі сплачувати борг і тому пропонуєш їм обговорити інші умови. Це те ж саме, що реструктуризація, один в один. Дефолт – це ситуація Лівану. Дефолт – це катастрофа. Дефолт – це коли ви в кишені одразу маєте грошей у кращому випадку на 30% менше, а в гіршому – на 100%-200%. Водночас наживуться на дефолті такі ж ділки, як ті, що вже наживалися, перебуваючи при владі у 2014-2015 роках”, – резюмував він.

Повне інтерв'ю з народним депутатом від “Слуги народу”, головою комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим читайте на ТСН.ua.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *