Де взяти гроші для економіки: у НБУ проти, аби знову випускати з пляшки "джина інфляції та девальвації"

У Національному банку України вважають, що найкращим варіантом для підтримки економіки буде отримання кредитів від міжнародних партнерів, зокрема, МВФ. Водночас можливість друку гривні відкидають, бо це призведе до значної емісії, що вже було під час попередніх фінансових криз.

Про це у відеозверненні сказав заступник голови правління НБУ Дмитро Сологуб.

“Сьогодні значна частина українців тимчасово втратили роботу через карантинні обмеження. Держава повинна допомогти. Але найголовніше – не вдатися до кроків, які видаються простими та найлегшими. Бо від простих, але безвідповідальних кроків можуть постраждати саме ті люди, кого держава має захистити”, – зазначив Сологуб.

У НБУ переконані, що держава може підтримати економіку та українців коштами держбюджету.

“Останніми роками Україна навчилася жити своїм коштом. Тобто витрачала майже стільки ж, скільки заробляла. Про це свідчив показник дефіциту бюджету на рівні 2% та зниження боргу відносно ВВП. Тому сьогодні держава може собі дозволити збільшити обсяг видатків на підтримку бізнесу та громадян. Так, це збільшить дефіцит від 2% до близько 8%. Але це некритично для макроекономічної ситуації”, – сказав заступник голови НБУ.

Де взяти кошти, щоб профінансувати дефіцит та допомогти людям і бізнесу?

“Сьогодні звучать заклики, мовляв Національний банк може профінансувати бюджет емісією гривні. Це просто, але безвідповідально. Наша країна має досвід 90-х, 2008 та 2014 років. Тоді емісія призводила лише до негараздів. Національний банк проти того, аби знову випускати з пляшки “джина інфляції та девальвації”. Адже через емісію гривня стрімко знеціниться, а ціни стрімко зростуть. Це шлях у нікуди. Це повернеться економіці бумерангом. А постраждають, перш за все, люди з найнижчими доходами, яких ми навпаки маємо захистити”, – наголосив Сологуб.Що уряд та НБУ можуть зробити, аби допомогти людям та бізнесу?

“Держава не може вмикати “друкарський станок”, але може покрити збільшення видатків за рахунок запозичень. Дешевих запозичень. Наша країна має позитивний досвід співпраці з міжнародними партнерами. Зараз ми перебуваємо на фінальному етапі перемовин із МВФ та іншими донорами. Ця співпраця забезпечить притік валюти в Україну. Кошти покриють дефіцит бюджету”, – сказав заступник голови НБУ.

Щоб стимулювати економіку, Нацбанк від 13 березня знизив облікову ставку до 10%.

“Також ми готові підтримати банки ліквідністю, тобто коштами за потреби. Зі свого боку, банки мають спрямовувати ці кошти на кредитування бізнесу й українців. Це також стимулюватиме економіку. Давайте будемо відповідальними та допомагатимемо один одному”, – закликав Сологуб.

Нагадаємо, попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн. 29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: ВВП – мінус 4,8%, середньорічний курс долара США – 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін). Водночас в Офісі президента спрогнозували, що 2020 року економіка України впаде мінімум на 5%.

Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року – за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня здешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття. Світовий банк прогнозує падіння ВВП України на 3,5% у 2020 році. Також через пандемію коронавірусу 65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани. 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *