Історична справедливість чи спекуляція заради політики: Медведчук судиться з автором книги про Стуса

Справа Василя Стуса – 40 років по тому. Сьогодні в Дарницькому суді столиці розглядали позов Віктора Медведчука до журналіста Вахтанга Кіпіані, який начебто принизив честь та гідність прокремлівського політика. Адвокат Медведчука вимагає прибрати 9 фрагментів тексту з книги  Кіпіані “Справа Василя Стуса”, де Медведчук згадується як адвокат поета, що працював не на захист дисидента, а навпаки – погоджувався з провиною, яку сам Стус категорично не визнавав.

Які претензії мають до книжки та до Стуса – в сюжеті ТСН.19:30.

Перед Дарницьким судом столиці – мітинг. Підтримують Стуса, засуджують Медведчука. Причиною цього судового засідання  стала книжка про інше. “Справа Василя Стуса” –  збірка документів з архіву колишнього КДБ зі статтями укладача – історика та журналіста Вахтанга Кіпіані.

“Я писав цю книгу взагалі не думаючи про Медвдедчука”, – каже історик.

Але згадав про нього і в передмові, і в післямові.

Ця історія сталася сорок років тому. 1980. На лаві підсудних – Василь Стус – поет, дисидент, звинувачений у антирадянщині. Його захисник – Віктор Медведчук.

Це тепер він – кум Путіна та олігарх, а тоді – молодий адвокат, примусово наданий Стусу від держави. Поет від радянського захисника відмовлявся і свою вину не визнавав, через 5 років помер у таборах у вигнанні. Книжка повідомляє – замість Стуса на провину погодився його адвокат Медведчук, який жодних сил для захисту поета не докладав.

“Отже фактично він підтримав обвинувачення, навіщо прокурори, якщо є аткі адвокати? Вони вважають, що це наклеп”, – пояснює Кіпіані.

у адвоката Медведчука примірник книжки на столі. Він переконує, що цей судовий процес – політична боротьба. 

“Відповідачі спекулюють та використовують ім’я Стуса у сучасній політичній боротьбі”, – каже адвокат Медведчука Ігор Кириленко.

Позиція захисту Медведчука – у радянські часи захистити Стуса по-іншому адвокат просто не міг.

“Чи можете ви назвати хоч один вдалий приклад виправдання члена Гельсинської групи на 1980 рік в результаті член Гельсінської групи отримав виправдальний вирок, а не реальний срок?”, – питається адвокат.

Кожен з 9 фрагментів книги, що не сподобалися, трактують буквально. Як би не закінчився цей судовий процес, це не означає, що книжку відразу приберуть з продажу або в когось вилучатимуть.

“Ми не віримо, що може бути заборонено розповсюдження книги через цих 9 фрагментів, які є оціночними судженнями і які захищені законодавством”, – сподіваються адвокати відповідача.

Наразі ж позов Медведчука зробив книжці рекламу – українці вже купили близько 10 тисяч екземплярів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *